هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید، یک اسید طبیعی است که در پوست شما وجود دارد. به پوست شما حجم می‌دهد و آن را هیدراته نگه می‌دارد.

اگر یک ماده‌ی مراقبت از پوست وجود داشته باشد که پوست را خیلی سریع هیدراته کند، آن هیالورونیک اسید است. می‌توان آن را به‌عنوان یک ماده فعال در اکثر محصولات مراقبت از پوست در برابر نور خورشید (سرم‌ها، پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و موارد دیگر) پیدا کرد. دلیل وجود دارد این ماده در بیشتر محصولات این است که نه تنها در مرطوب کردن پوست کار زیادی انجام می‌دهد، بلکه علائم پیری را به حداقل می‌رساند؛ زیرا پوست حجیم و هیدراته باعث می‌شود خطوط ریز و چین‌و‌چروک کمتر دیده شوند.

هیالورونیک اسید چیست؟

بر اساس یک مطالعه‌ی پزشکی، از نظر فنی، هیالورونیک اسید در واقع گروهی از مولکول‌های قند به‌نام پلی‌ساکارید است. این مولکول‌ها برای لایه‌گذاری و روان‌کاری ساخته شده‌اند و به‌طور طبیعی در بافت‌های هم‌بند بدن یافت می‌شوند.

با گذشت زمان، ذخایر هیالورونیک اسید بدن کاهش می‌یابد. پژوهش نشان می‌دهد که افزایش سن، یکی از دلایل کاهش این ماده در بدن است؛ اما مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن و آلودگی هوا نیز روند کاهش این ماده را تسریع می‌کنند و این خبر ناخوشایندی است.

بانی گاسکو، پزشک متخصص داخلی در مرکز پزشکی استودیو هلث واقع در لوئیزیانا، می‌گوید:

خبر خوب این است که محصولات موضعی حاوی هیالورونیک اسید (چه به‌عنوان بخشی از لیست مواد موجود در مرطوب‌کننده و چه به عنوان ماده‌ی اصلی) می‌توانند به بازسازی آن ذخایر ازبین‌رفته کمک کنند.

دکتر شاری مارچبِین، متخصص پوست حرفه‌ای در شهر نیویورک، می‌گوید:

هیالورونیک اسید مولکول‌های آب را جذب می‌کند و به آن‌ها متصل می‌شود و محتوای آب پوست را افزایش می‌دهد. هیالورونیک اسید می‌تواند بیش از ۱۰۰۰ برابر وزن خود آب جذب کند.

قطره

فواید هیالورونیک اسید چیست؟

به طور خلاصه مزیت کلیدی هیالورونیک اسید، هیدراتاسیون و توانایی باورنکردنی آن در حفظ رطوبت است. برای درک اهمیت رطوبت برای پوست، ابتدا باید بدانید که پوست دهیدراته (زمانی که لایهی بالایی پوست آب کافی ندارد) خشک، زبر و پوسته‌پوسته به نظر می‌رسد.

این فقط یک موضوع زیبایی‌شناسی نیست. پوست خشک می‌تواند خطرناک باشد. پوست خشک و کم‌آب نمی‌تواند لایه‌ی محافظ پوستی سالم و دست نخورده را حفظ کند و پوست را در برابر آسیب‌های ناشی از منابع خارجی و محیطی آسیب‌پذیرتر می‌کند.

بر اساس مطالعه‌ای در نشریه BMC Research Notes منتشر شده است، وقتی سد پوستی دست نخورده نباشد، می‌تواند باکتری‌ها را وارد بدن کند که این موضوع می‌تواند منجر به عفونت شود. بر اساس مطالعه‌ی منتشر شده در مجله Allergy & Therapy، سد پوستی آسیب دیده می‌تواند در بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله پوست خشک، درماتیت آتوپیک، رزاسه و آکنه نقش داشته باشد.

پس پوست هیدراته همان چیزی است که همه می‌خواهند. آب‌رسانی پوست مهم است؛ زیرا پوست هیدراته، حجیم‌تر، سالم‌تر و شاداب‌تر به‌نظر می‌رسد و اگر هیدراته ماندن پوست یکی از اهداف شما باشد، همیشه جوان‌تر به‌نظر می‌رسید. بر اساس برخی پژوهش‌ها، پیری پوست با از دست دادن رطوبت پوست همراه است و هیالورونیک اسید عنصر کلیدی برای مبارزه یا معکوس کردن این علائم است.

هیالورونیک اسید به دلیل خاصیت آب‌کِشی خود، می‌تواند نواحی خشک، فرورفته یا «کرپ» را اصلاح و پیری پوست را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک که در مجله MMW Fortschritte der Medizin منتشر شد، نشان داد که کرم‌های ضد چروک بدون نسخه‌ی حاوی هیالورونیک اسید، عمق چروک‌های اطراف لب و چشم‌ها را ۱۰ تا ۲۰ درصد در مدت سه ماه کاهش می‌دهند. سفتی پوست نیز ۱۳ تا ۳۰ درصد بهبود خواهد یافت.

استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید در طول زمستان به‌ویژه زمانی که پوست در خشک‌ترین حالت خود قرار دارد، توصیه می‌شود. لازم است حتی افرادی که خشکی پوست ندارند هم هیالورونیک اسید را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنند. هیالورونیک اسید مسئول ایجاد درخشندگی و بخشیدن ظاهری سالم به پوست است. دکتر مارچبِین یک مرطوب‌کننده حاوی هیالورونیک را برای افراد در هر سنی توصیه می‌کند و باور دارد که همه باید روتین مراقبت از پوست داشته باشند و در هر سنی از پوست خود مراقبت کنند. برای اطلاعات کامل‌تر مقاله "فواید هیالورونیک اسید" را مطالعه کنید.

انواع هیالورونیک اسید

سه نوع هیالورونیک اسید وجود دارد که عبارتند از:

·         هیالورونیک اسید هیدرولیز شده: هیالورونیک اسید هیدرولیز شده، همان هیالورونیک اسید است که به عناصری کوچک برای نفوذ به پوست تجزیه شده است. مرطوب‌کننده است؛ اما مرطوب‌کننده‌ترین گزینه نیست. به همین دلیل برای افرادی که پوست چرب یا مختلط دارند، بهتر است؛ زیرا این نوع پوست‌ها می‌خواهند از رطوبت بیش از حد اجتناب کنند.

·         هیالورونات سدیم: هیالورونات سدیم به لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌رود و نتایج بهتری را ارائه می‌دهد، اگرچه اثرات آن چندان ماندگار نیستند. هیالورونات سدیم برای افرادی که پوست معمولی دارند بهترین گزینه است؛ زیرا به رطوبت اجازه نفوذ می‌دهد. اگر نیازی به اثر سنگین و طولانی مدت ندارید، این نوع مناسب شما است. هیالورونات سدیم ماده‌ای است که احتمالاً در سرم‌ها پیدا خواهید کرد.

·         هیالورونات سدیم استیله: این نوع از هیالورونیک اسید، دارای مزایای هیالورونات سدیم است؛ اما نتایج ماندگارتری دارد. برای افرادی که به رطوبت نیاز دارند (مانند افرادی که پوست خشک دارند)، افرادی که در آب و هوای خشک زندگی می‌کنند یا افرادی که به‌دنبال محصولی برای ماه‌های خشک زمستان هستند، بهترین گزینه است. 

هیالورونیک اسید به دو دسته تقسیم می‌شوند

با توجه ‌به نوع رفتار و ترکیب اسید، می‌توان هیالورونیک اسید را به دو دسته تقسیم کرد:

اتصال عرضی یا کراس لینک به مولکول‌های هیالورونیک اسید خطی اجازه می‌دهد تا به یکدیگر متصل شوند تا ساختار‌های جدیدی متشکل از چندین رشته هیالورونیک اسید با وزن مولکولی بالاتر ایجاد شود.

سرم صورت زن

هیالورونیک اسید قابل بلعیدن نیز وجود دارد که در واقع یک کپسول پر از ماده‌ی فعال است. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology منتشر شد، هدف از ساخت این کپسول این است که با مصرف یک مکمل، سطح هیالورونیک اسید ثابت خواهد بود و اثرات آن ماندگار خواهد بود و به نظر می‌رسد این‌کار مؤثر باشد؛ زیرا پژوهشگران دریافتند شرکت‌کنندگانی که روزانه ۱۲۰ میلی‌گرم هیالورونیک اسید به مدت ۱۲ هفته مصرف می‌کردند، چین‌و‌چروک‌های پوست و وضعیت کلی پوست خود را بهبود بخشیدند.

آیا هیالورونیک اسید عوارض جانبی دارد؟

هیالورونیک اسید به‌طور کلی برای همه‌ی انواع پوست بی‌خطر است و معمولاً هنگامی که به‌شکل موضعی استفاده شود منجر به عوارض جانبی نمی‌شود. هیالورونیک اسید یک ماده‌ی طبیعی در پوست همه است و در نتیجه نباید انتظار هیچ مشکلی را داشت. زمانی که بیماران از بثورات پوستی یا سایر مشکلات مربوط به محصولات حاوی هیالورونیک اسید شکایت دارند، معمولاً مشکل از یک ماده دیگر مانند یکی از مواد نگهدارنده است. نگهدارنده‌ها عمر یک محصول را افزایش می‌دهند؛ اما برخی از آن‌ها، از جمله پارابن‌ها، فرمالدهید‌های آزاد‌کننده و ایزوتیازولینون‌ها، می‌توانند منجر به تحریک پوست شوند.

هیالورونیک اسید در تعداد زیادی از فیلرهای پوستی تزریقی و مزوژل ها یافت می‌شود. اگرچه این ماده به‌خودی‌خود بی‌خطر است؛ اما استفاده‌ی خودسرانه از فیلرها می‌تواند خطرناک باشد و باید توسط متخصص زیبایی باتجربه و کاربلد انجام شود.

چگونه از هیالورونیک اسید استفاده کنیم؟

به‌ندرت می‌توان محصول مراقبت از پوستی را یافت که حاوی هیالورونیک اسید نباشد. معمولاً دست روی هر محصولی بگذارید، هیالورونیک اسید را در فهرست ترکیبات آن می‌یابید. شما می‌توانید این ماده را در محصولات متعددی پیدا کنید. برخی از این محصولات عبارتند از:

·         سرم‌ها

·         ماسک‌های ورقه‌ای

·         کرم‌های دور چشم

·         مرطوب‌کننده‌ها

·         پاک‌کننده‌ها

·         درمان‌‌کننده‌های مشکلات لب

برای رفع چین‌وچروک صورت و کسب بهترین نتیجه از هیالورونیک اسید، بهتر است به سراغ محصولات تزریقی بروید. محصولات تزریقی حاوی هیالورونیک اسید می‌توانند تأثیر فوری داشته باشند و برای دیدن آثار آن نیازی نیست که مدت طولانی صبر کنید. فیلرهای HA معمولاً نرم و ژل‌مانند هستند. نتایج این فیلرها موقتی بوده و ماندگاری آن‌ها بین ۶ الی ۱۲ ماه است. برخی از آن‌ها ممکن است برای مدت طولانی‌تری ماندگاری داشته باشند؛ اما به‌طورکلی، محصولات تزریقی HA نتیجه‌ی بهتر و سریع‌تری دارند.

لب پروتزی

قبل از خرید یک محصول موضعی، حتماً مراحل زیر را انجام دهید.

آلرژن‌ها و ویتامین C را بررسی کنید

مراقب هر ماده‌ای که به آن حساسیت دارید یا در گذشته باعث تحریک شما شده است، باشید.

به دنبال یک محصول حاوی هیالورونیک اسید باشید که ویتامین C نیز در فهرست ترکیبات آن وجود داشته باشد. این دو ماده با هم برای افزایش اثربخشی کار می‌کنند.

به دنبال وزن مولکولی آن باشید

هنگامی‌که به‌دنبال محصولی هستید، بررسی کنید که آیا وزن مولکولی آن ذکر شده است یا خیر. همیشه اینطور نیست اما ارزش دارد که به دنبال آن بگردید؛ زیرا می‌تواند به شما سرنخی در مورد تأثیرگذاری محصول بدهد. اسید‌های با وزن مولکولی کمتر (مثلاً ۵۰ کیلو دالتون در وزن کلی ۲۰۰۰) می‌توانند راحت‌تر به پوست نفوذ کنند و پژوهش نشان داده است که در مبارزه با چین‌و‌چروک مؤثرتر هستند. حتی غلظت ۰.۱ درصدی هیالورونیک اسید منجر به افزایش هیدراتاسیون و کشش می‌شود. هرچند غلظت آن در بیشتر محصولات ۱ الی ۲ درصد است.

حضور الکل را بررسی کنید

الکل می‌تواند با مزایای مرطوب‌کنندگی این ماده مقابله کند. ایزوپروپیل الکل بسیار خشک‌کننده است و می‌تواند پوست را در برابر ترک‌خوردگی آسیب‌پذیر کند و به شکستگی پوست و احتمالاً محرک‌ها و باکتری‌ها اجازه ورود به جایی که به آن‌ها تعلق ندارند می‌دهد. علاوه بر این، «اثر خشک کردن» می‌تواند باعث شود که سلول‌ها حجم خود را از دست بدهند و این برعکس چیزی است که ما می‌خواهیم. حتماً به لیست مواد تشکیل‌دهنده دقت کنید و حضور الکل را بررسی کنید. مواد تشکیل‌دهنده به ترتیب غلظت فهرست شده‌اند؛ بنابراین اگر الکل یکی از شش ماده اول باشد، ممکن است محصول خاصیت خشک‌کنندگی داشته باشد و این اصلاً مناسب نیست.

از محصولات رایحه‌دار پرهیز کنید

نازنین ساعدی، رئیس بخش مرکز جراحی زیبایی لیزر پلیموث میتینگ در پنسیلوانیا، می‌گوید محصولاتی که رایحه‌ی افزوده شده دارند، می‌توانند باعث تحریک یا ایجاد جوش‌های پوستی در افراد با پوست حساس شوند؛ بنابراین بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. رایحه‌ی مصنوعی اضافه شده به محصولات می‌تواند منجر به درماتیت تماسی شود که یک بثورات پوستی است که چند دقیقه تا چند روز پس از تماس با یک محرک ظاهر می‌شود.

از آب دوری نکنید

اغلب می‌بینید که آب، اولین عنصر موجود در محصولات حاوی هیالورونیک اسید است. ممکن است به نظر یک ماده‌ی بی‌فایده باشد که فقط محصول را رقیق می‌کند؛ اما در واقع به مؤثرتر شدن هیالورونیک اسید کمک می‌کند. محصولی را خریداری کنید که به‌جای کرم، روغن یا ژل، بیشتر مبتنی بر آب باشد؛ زیرا آب به محصول اجازه می‌دهد تا راحت‌تر به پوست نفوذ کند.