با برخی مزایا و کاربردهای فیلرهای پوستی آشنا شوید

فیلرهای پوستی، روش‌هایی سریع برای رفع موقتی چین‌وچروک و سایر مشکلات ظاهری پوست هستند که در اثر پیری یا بیماری‌هایی همچون آبله ایجاد می‌شوند.

افزایش سن امری اجتناب‌ناپذیر است؛ اما خوشبختانه راه‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید به کمک آن‌ها پوست خود را جوان‌تر کنید. اگر به‌تازگی متوجه خطوط ریز و چین‌وچروک روی صورت خود شده‌اید، قطعاً به‌دنبال روشی برای رفع آن‌ها می‌گردید.

یکی از این روش‌ها، استفاده از فیلرهای پوستی است. فیلرهای پوستی دوران نقاهت طولانی ندارند، برای تزریق آن‌ها نیازی به بی‌هوشی نیست، نتایج آن‌ها سریع ظاهر می‌شود و از همه مهم‌تر این‌که به‌صرفه هستند. فیلرهای پوستی یک گزینه‌ی سریع، عالی و غیرتهاجمی برای زیباسازی پوست هستند و معمولاً انتخاب اول افراد هستند.

فیلرهای پوستی مزایای زیادی دارند که امروز قصد داریم آن‌ها را به شما معرفی کنیم. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای فیلرهای پوستی آشنا می‌شوید. در انتهای مطلب می‌توانید به این نتیجه برسید که آیا فیلرهای پوستی برای شما گزینه‌ی مناسبی هستند یا خیر.

فیلر پوستی دقیقاً به چه چیزی گفته می‌شود؟

فیلر‌های پوستی، مواد تزریقی کوچکی هستند که ظاهر پوست شما را با بازگرداندن مواد طبیعی که آن‌ را جوان نگه می‌دارند، بهبود می‌بخشند. کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید، همگی برای صاف و سفت نگه داشتن پوست حیاتی هستند. بیشتر این مواد به‌طور طبیعی در سنین جوانی در حجم زیاد زیر پوست هستند و باعث سفت شدن بافت پوست می‌شوند؛ اما متأسفانه با افزایش سن، از حجم آن‌ها کاسته می‌شود و پوست خاصیت ارتجاعی خود را ازدست می‌دهد.

پوست شما به‌طور طبیعی با افزایش سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و به همراه آن، خطوط و چین‌وچروک‌های ظریف ایجاد می‌شوند. اثرات پیری به عوامل زیادی بستگی دارد. ژنتیک، سبک زندگی و محیط زندگی شما در پیری پوست شما نقش دارند.

فیلر‌های پوستی یک راه عالی برای بهبود ظاهر پوست هستند. شما می‌توانید به‌کمک فیلرهای پوستی لب‌های نازک خود را حجیم کنید، خط فک خود را تغییر دهید (زاویه‌سازی فک) یا چین‌وچروک‌های ناخواسته را صاف کنید. (جهت اطلاعات بیشتر مقاله "چروک پوست: علل، علائم و هرآنچه که باید بدانید" را مطالعه کنید).

فیلرهای پوستی، ظاهری جوان و سالم به پوست شما می‌دهند.

نقاط تزریق فیلر

انواع مختلفی از فیلر‌های پوستی در بازار وجود دارند؛ اما مهم است بدانید که همه‌ی آن‌ها مثل هم نیستند و عملکرد و مزایای هریک از آن‌ها نیز با دیگری متفاوت است. برخی از فیلر‌ها از محصولات مصنوعی ساخته شده‌اند؛ اما ماندگاری بیشتری دارند. هیالورونیک اسید موجود در فیلر‌ها به پوست حجم و رنگ می‌دهد و برخی دیگر نیز بر پایه‌ی کلاژن هستند و تولید کلاژن در بدن را تحریک می‌کنند که البته ماندگاری بیشتری هم دارند.

شما نمی‌توانید به‌صورت خودسرانه هر نوع فیلری که می‌خواهید را انتخاب کنید. پزشک متخصص پس از بررسی پوست شما و شرایط آن، به شما نوع مناسب فیلر را پیشنهاد می‌دهد.

بدن شما به‌طور طبیعی حاوی اسید هیالورونیک است؛ اما با گذشت زمان، مقدار آن کاهش می‌یابد.

گزینه‌های مصنوعی و طبیعی زیادی برای فیلر‌های پوستی مبتنی بر هیالورونیک اسید وجود دارند. این‌ فیلرها قرار است ماندگاری بیشتری داشته باشند و حداقل ۹ ماه بین هر تزریق فاصله‌ی زمانی وجود داشته باشد.

در کنار فیلرهای مبتنی بر هیالورونیک اسید، فیلرهای مبتنی بر کلاژن نیز جزو انتخاب‌های محبوب بیماران هستند. فیلرهای مبتنی بر کلاژن، یکی از اولین انواع فیلرهای پوستی به‌شمار می‌روند. فیلرهای مبتنی بر کلاژن انسانی سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شدند و از آن زمان تا به امروز، جزو انتخاب‌های نخست افراد بوده‌اند.

کلاژن انسانی که از کشت سلول‌های انسانی استخراج می‌شود، گزینه گران‌تری نسبت به کلاژن گاوی است که قبلاً استفاده می‌شد. باید این را بدانید که فیلرهای مبتنی بر کلاژن انسانی، واکنش‌های آلرژیک کمتری ایجاد می‌کنند؛ زیرا پوست شما به‌طور طبیعی این ماده را تولید می‌کند.

در نظر داشته باشید که تقریباً هر شش ماه یک‌بار، باید مجدداً این نوع فیلر را تزریق کنید.

مزایای شگفت‌انگیز فیلرهای پوستی

فیلر‌های پوستی یک راه عالی برای حجیم کردن پوست و درخشان کردن ظاهر آن هستند؛ اما این مواد مزایای بیشتری نیز دارند که ممکن است شما از آن‌ها آگاه نباشید. در ادامه، برخی از مهم‌ترین مزایای فیلرهای پوستی که شاید از آن‌ها اطلاعی نداشته باشید، آورده شده‌اند.

تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهند

با افزایش سن، به‌طور طبیعی تولید کلاژن و الاستین در زیر پوست کاهش می‌یابد. یکی از مواد اصلی در فیلر‌های پوستی، هیالورونیک اسید است که می‌تواند سطح کلاژن و الاستین را افزایش دهد. هرچه مقدار هیالورونیک اسید در بدن شما بیشتر باشد، پوست شما جوان‌تر به نظر می‌رسد.

زن و فیلر

همیشه به نوع فیلری که انتخاب می‌کنید، دقت کنید و حتماً توجه داشته باشید که هیالورونیک اسید جزو مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن باشد.

نتایج فیلرهای پوستی را خیلی سریع مشاهده می‌کنید

شما نیز همانند بسیاری از افراد دیگر، تمایل دارید که خیلی سریع نتایج درمان‌های زیباسازی پوست را مشاهده کنید. اگر قصد دارید که لب‌های خود را حجیم کنید یا خطوط ریز و چین‌چروک را صاف کنید، باید این را بدانید که فیلرهای پوستی در کمتر از یک هفته نتیجه می‌دهند و می‌توانید بعد از این مدت، ظاهری جوان داشته باشید.

با‌این‌حال، ممکن است در برخی شرایط خاص، نتیجه‌ دادن این تزریق‌ها تا دو هفته نیز طول بکشد؛ زیرا برخی از مواد برای جای‌گیری کامل در زیر پوست، به دو هفته زمان احتیاج دارند. بیشتر مردم به‌طور قطعی پس از دو هفته، نتایج تزریق فیلرها را مشاهده خواهند کرد.

اگر بادقت مراقبت‌های لازم را به‌عمل بیاورید، فیلرهای پوستی برای مدت زمانی طولانی‌تر دوام می‌آورند و نیازی نیست که در بازه‌های زمانی کوتاه، تزریق‌های مکرر انجام دهید.

فیلرهای پوستی خطرات اندکی دارند

تزریق فیلرهای پوستی نیز همانند بسیاری از روش‌های زیباسازی، خطراتی را به همراه دارند؛ اما باوجوداین، خطرات تزریق فیلرهای پوستی خیلی کم هستند.

ممکن است که بلافاصله پس از تزریق فیلرهای پوستی، تورم، قرمزی و همچنین کبودی را در اطراف محل تزریق مشاهده کنید. این عوارض معمولاً خفیف هستند و پس از چند روز محو می‌شوند.

پس از تزریق فیلرهای پوستی، به‌ندرت عوارض جدی ایجاد می‌شود. مهم است که متخصص زیبایی شما با تجربه باشد و از روش‌های پیشرفته برای تزریق استفاده کند. با پزشک خود درمورد تمام خطرات احتمالی صحبت کنید و مطمئن شوید که او کاملاً با تجربه بوده و همه‌چیز را با شما در میان می‌گذارد.

اگر پزشک شما متخصص نباشد یا تحت تأثیر تبلیغات و صحبت‌های دیگران برای تزریق فیلرهای پوستی به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید، ممکن است پدیده‌ی «عدم تقارن صورت» را تجربه کنید که یکی از خطرات بالقوه‌ی تزریق فیلرهای پوستی به‌شمار می‌رود. اگر برای تزریق فیلرهای پوستی به پزشک متخصص مراجعه کنید، هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

میانسالی فیلر

می‌توان از آن‌ها در کنار سایر روش‌های زیباسازی پوست استفاده کرد

یکی از بزرگترین مزایای فیلر‌های پوستی این است که می‌توانید آن‌ها را با سایر روش‌های درمانی جفت کنید. در واقع، اگر فیلر‌های پوستی را در کنار بوتاکس تزریق کنید، صاف‌ترین و طبیعی‌ترین نتایج ممکن را مشاهده خواهید کرد.

برای رفع خطوط ظریف عمیق‌تر و واضح‌تر، می‌توانید از بوتاکس و زئومین نیز در کنار فیلرهای پوستی استفاده کنید. این نوع تزریق‌ها به جلوگیری از انقباض عضلات صورت و عمیق‌تر شدن آن خطوط کمک می‌کنند.

اگر بخواهید برای از بین بردن خطوط عمیق‌تر، مانند خطوط پنجه کلاغی، خطوط سیگار، خطوط اخم و خطوط پیشانی از فیلرهای پوستی به‌تنهایی استفاده کنید، ممکن است که نتیجه‌ی مطلوبی را مشاهده نکنید.

استفاده از فیلرهای پوستی به همراه سایر روش‌های زیباسازی پوست، می‌تواند شما را از جراحی‌های تهاجمی مانند لیفت صورت یا پیوند پوست نجات دهد.

آن‌ها به افزایش حس اعتمادبه‌نفس کمک می‌کنند

اگر درمورد چین‌وچروک‌های خود احساس خودآگاهی داشته باشید، قطعاً به استفاده از فیلرهای پوستی نیز فکر می‌کنید. برای بسیاری از مردم باور این‌که پیری به سراغ آن‌ها آمده کمی دشوار است و شاید از چهره‌ی خود رضایت سابق را نداشته باشند.

فیلر‌های پوستی می‌توانند در تقویت اعتمادبه‌نفس شما معجزه کنند. اگرچه فیلرهای پوستی مزایای زیادی برای شما دارند؛ اما لازم است که خودسرانه به‌سراغ آن‌ها نروید و اجازه دهید که در کنار تزریق آن‌ها، روند پیری نیز ادامه یابد.

فیلرهای پوستی می‌توانند به بهبود ظاهر و در نتیجه اعتمادبه‌نفس شما کمک کنند؛ اما همچنان توصیه می‌شود که شما به روند پیری اجازه دهید که کار خود را انجام دهد و از فیلرهای پوستی فقط به‌عنوان درمان‌های موقت استفاده کنید. در نظر داشته باشید که هدف از تزریق فیلرهای پوستی این نیست که به یک فرد متفاوت تبدیل شوید؛ بلکه هدف این است که ظاهر خود را بهبود ببخشید.

نتایج آن‌ها ماندگاری خوبی دارد

اثرات فیلر‌های پوستی ماندگاری مطلوبی دارند و تحت شرایط گوناگون می‌توانند بین ۶ تا ۱۸ ماه باقی بمانند. نوع فیلر‌هایی که استفاده می‌شود، شیوه زندگی و مراقبت پس از درمان و ناحیه تحت درمان، همگی می‌توانند بر اثربخشی و ماندگاری نتایج تأثیر بگذارند.

اگر قرار است که برای اولین‌بار تزریق فیلرهای پوستی را انجام دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم روشی با ماندگاری کوتاه‌مدت را انتخاب کنید؛ زیرا ممکن است که از نتایج رضایت کافی نداشته باشید یا بخواهید ناحیه‌ی تحت درمان را تغییر دهید. اگر از نتایج رضایت داشتید، دفعه‌ی بعد که خواستید تزریق فیلرهای پوستی را انجام دهید، می‌توانید از روش‌های با ماندگاری بالا استفاده کنید.

زن زیبا

فیلرهای پوستی ظاهری طبیعی به پوست می‌دهند

وقتی گفته می‌شود که اثرات فیلر‌های پوستی ظریف هستند، به این معناست که ظاهری طبیعی به پوست شما می‌بخشند. اگر دقت کرده باشید، بیشتر انتقادات به روش‌های زیباسازی پوست به تابلو بودن آن‌هاست؛ یعنی وقتی فردی تحت درمان قرار می‌گیرد، مشخص است که کاری روی چهره‌ی خود انجام داده است.

فیلرهای پوستی این‌گونه نیستند و اثرات آن‌ها ماندگاری مناسبی داشته و ظاهری کاملاً طبیعی به پوست شما می‌دهند به گونه‌ای که کسی متوجه نمی‌شود که شما تزریق انجام داده‌اید. دیگران متوجه ظاهر بهبود یافته‌ی شما می‌شوند؛ اما نمی‌توانند تشخیص دهند که چیزی تزریق کرده‌اید.

آثار زخم‌ها را به‌خوبی کاهش می‌دهد

یکی از بزرگترین مزایای فیلر‌های پوستی این است که می‌توانند ظاهر زخم‌ها را بهبود بخشیده و به حداقل برسانند.

هیالورونیک اسید موجود در فیلر‌های پوستی می‌تواند بافت اطراف محل تزریق را نرم کند. اگر از آکنه یا سایر شرایطی که باعث ایجاد جای زخم روی پوست شما شده‌اند رنج می‌برید، فیلر‌های پوستی می‌توانند به شما در بهبود آن‌ها کمک کنند. با‌این‌حال، آن‌ها را نمی‌توان برای همه‌ی انواع جای زخم استفاده کرد. قبل از تصمیم‌گیری درمورد استفاده از فیلر‌های پوستی برای جای زخم‌های خود، حتماً با پزشک متخصص صحبت کنید.

آن‌ها به دوره‌ی نقاهت نیاز ندارند

تزریق فیلرهای پوستی، یک روش جراحی غیرتهاجمی است و این یعنی می‌توانید آن‌را بدون آماده شدن برای عمل و به‌صورت کاملاً سرپایی در مطب پزشک متخصص انجام دهید. معمولاً تزریق فیلرهای پوستی به ده دقیقه زمان نیاز دارد؛ اما اگر نواحی موردنظر شما برای تزریق گسترده باشند، حداکثر به یک ساعت زمان احتیاج دارید.

این یکی از مزایای عمده فیلر‌های پوستی است. شما به راحتی می‌توانید آن‌را در مطب پزشک انجام دهید و نیازی به بستری شدن نخواهید داشت.

پوست صاف

تزریق فیلرهای پوستی دوران نقاهت ندارد و فقط یک‌سری مراقبت‌های پس از درمان هستند که باید در هفته‌ی نخست پس از تزریق انجام دهید. اگرچه ممکن است تورم خفیفی در محل تزریق وجود داشته باشد؛ اما ظرف چند روز کاهش می‌یابد. اگر اولین‌بار است که می‌خواهید از فیلرهای پوستی استفاده کنید، بهتر است با پزشک خود درمورد نگرانی‌های خود و همچنین خطرات احتمالی صحبت کنید.

فیلرهای پوستی احساس خوبی روی پوست شما دارند

محتویات فیلر‌های پوستی همان مواد طبیعی هستند که در پوست شما وجود دارند. فیلرهای پوستی نه‌تنها ظاهری طبیعی به پوست شما می‌بخشند؛ بلکه حسی طبیعی نیز به آن می‌دهند.

هنگامی که محتویات فیلر پوستی زیر پوست شما قرار می‌گیرد، هیالورونیک اسید موجود در فیلر شبیه پوست شما خواهد بود.