چگونه چین‌وچروک پوست را درمان و آن‌ها را رفع کنیم؟

همه‌ افراد با افزایش سن دچار چین‌وچروک پوستی می‌شوند. آن‌ها بخشی طبیعی از روند پیری هستند.

زاویه‌سازی فک، یکی از روش‌های زیباسازی چهره به‌شمار می‌رود و شامل جراحی تهاجمی و غیرتهاجمی برای بهبود ناهنجاری‌های فک و چانه است.

چین‌وچروک‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: خطوط ریز یا خطوط سطحی و شیار‌های عمیق‌تر. اگر چین‌وچروک‌ها شما را آزار می‌دهند یا اگر در وهله اول به دنبال پیشگیری از آن‌ها هستید، چیز‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند.

چه چیزی باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود؟

با افزایش سن، سلول‌های پوست با سرعتی آهسته‌تر تقسیم می‌شوند و لایهی داخلی پوست که «درم» نام دارد، رفته‌رفته نازک‌تر می‌شود. نازک‌تر شدن درم، خاصیت ارتجاعی پوست را از بین می‌برد و ساختار پوست را شُل می‌کند.

پوست پیر، رفته‌رفته توانایی خود را در جذب و حفظ رطوبت از دست می‌دهد، چربی کمتری تولید می‌کند و اگر آسیب ببیند، دیرتر بهبود می‌یابد. تمام این موارد، به فرآیند چروک شدن پوست کمک می‌کنند. برخی دیگر از مواردی که در چروک شدن پوست نقش دارند، عبارتند از:

·         سیگار کشیدن: سیگار کشیدن فرآیند تولید کلاژن پوست که بخش کلیدی ساختار پوست است را کُند می‌کند. کاهش کلاژن راه را برای ایجاد چین‌وچروک هموار می‌کند. اگر می‌خواهید در دوران جوانی پوست شما دچار چین‌وچروک نشود، همین حالا سیگار را ترک کنید یا اگر هنوز سیگار نمی‌کشید، هرگز به‌سمت آن نروید.

·         نوع پوست: افرادی که پوست روشن و چشمان آبی دارند بیشتر در معرض آسیب نور خورشید هستند و به همین دلیل پوست آن‌ها زودتر دچار چین‌وچروک می‌شود.

·         وراثت: پوست برخی افراد به‌صورت ارثی خیلی زود و بیشتر دچار چین‌وچروک می‌شود.

·         خورشید: قرارگرفتن در معرض نور خورشید باعث تسریع روند چروک پوست می‌شود.

·         حالت‌های تکراری صورت: اگر شما به‌طور دائم اخم کنید یا بخندید، خطوطی روی صورت شما ایجاد می‌شوند که به‌مرور زمان عمیق‌تر می‌شوند و باعث ایجاد چین‌وچروک خواهند شد.

اگرچه شما نمی‌توانید همه‌ی این عوامل را کنترل کنید؛ اما می‌توانید برای دو مورد از آن‌ها کاری انجام دهید: قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید و سیگار نکشید.

چگونه می‌توان چین‌وچروک را درمان کرد؟

برای کاهش ظاهر چین‌وچروک و حتی از بین بردن آن‌ها، درمان‌هایی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

دست های پیر

رتینوئید‌ها (ترتینوئین، آلترنو، رتین‌آ، رنووا، تازوراک): در میان تمام درمان‌های پزشکی، رتینوئیدها تا حد زیادی ثابت‌شده‌ترین و مؤثرترین راه برای بهبود علائم پیری مانند رنگ‌دانه‌های ناهموار، زبری و چین‌وچروک هستند. در ابتدا، ممکن است این دارو‌ها باعث قرمزی و لایه‌برداری پوست شوند. اگرچه این اتفاق می‌تواند ناخوشایند باشد؛ اما زمانی که لایه‌برداری متوقف شود، بهبودی حاصل می‌شود و می‌توانید نتایج را ببینید.

آلفا هیدروکسی اسید‌ها: آلفا هیدروکسی اسید‌ها به اصطلاح «اسید‌های میوه» هستند و شامل گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید هستند. فرآورده‌های حاوی این اسید‌های میوه کاملاً بی‌خطر هستند و جز تحریک خفیف و موقتی، عارضه‌ی دیگری ایجاد نمی‌کنند. با‌این‌حال، بهبودی که آن‌ها ایجاد می‌کنند، نسبتاً ظریف است و احتمالاً کمتر از انتظارات شما خواهد بود.

آنتی‌اکسیدان‌ها: آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به واسطه‌ی توانایی خنثی کردن مولکول‌هایی به نام رادیکال آزاد، می‌توانند خطر آسیب سلولی را کاهش داده یا به‌طور کامل برطرف کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها شامل ویتامین‌های A، C و E و همچنین بتاکاروتن می‌شوند. محصولاتی که دارای آنتی‌اکسیدان هستند ممکن است مقداری محافظت در برابر آفتاب ایجاد کنند (در نظر داشته باشید که باید در کنار آن‌ها از ضد آفتاب هم استفاده کنید). این محصولات، چین‌وچروک را به‌طور ملایم بهبود می‌بخشند.

مرطوب‌کننده‌ها: مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند کاری کنند که به‌طور موقت، چین‌وچروک‌ها کمتر به چشم بیایند. تبلیغات می‌گویند که مرطوب‌کننده‌ها ظاهر خطوط ریز را کاهش می‌دهند؛ اما واقعیت این است که آن‌ها باعث نمی‌شوند که این خطوط برای همیشه از بین بروند.

لایه‌برداری با گلیکولیک اسید: این لایه‌برداری‌های سطحی می‌توانند تفاوت بسیار جزئی در شدت و عمق چین‌وچروک‌های ریز ایجاد کنند.

لایه‌بردارهای عمیق‌: این لایه‌بردار‌ها از موادی مانند فنل و TCA (تری کلرواستیک اسید) استفاده می‌کنند و می‌توانند تا حدودی عمیق‌تر به پوست نفوذ کنند. این لایه‌بردار‌های عمیق‌تر کار بهتری برای صاف کردن خطوط ریز انجام می‌دهند؛ اما به‌طور کلی، هرچه لایه‌برداری عمیق‌تر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی مانند جای زخم و تغییر رنگ پوست بیشتر می‌شود. چنین لایه‌برداری‌هایی می‌تواند ناراحت‌کننده باشد؛ بنابراین لازم است که قبل از استفاده، درمورد آن‌ها تحقیق کنید.

درم ابریژن: این روش، پوست را «سنباده» می‌کند. نتیجه‌ای که از انجام این روش می‌گیرید، به مهارت و تجربه‌ی حرفه‌ای کسی که این‌کار را برای شما انجام می‌دهد بستگی دارد. درم ابریژن می‌تواند اثرات مثبت زیادی روی پوست شما داشته باشد. عوارض جانبی از جمله جای زخم و تغییرات دائمی در رنگ پوست نیز ممکن است رخ دهند.

ماساژ صورت

لایه‌برداری با لیزر: پزشکان می‌توانند از لیزر برای تحریک تولید کلاژن در پوست استفاده کنند که این امر پوست را حجیم می‌کند. انواع مختلفی از لیزر درمانی وجود دارد و شما باید از پزشک خود درمورد تعداد جلسه‌های درمانی مورد نیاز، مدت زمان استراحت برای بهبودی پوست و خطرات آن سؤال کنید.

جراحی پلاستیک: لیفت صورت، لیفت ابرو و سایر جراحی‌های زیبایی، می‌توانند به برخی افراد کمک کنند. البته توجه داشته باشید که ممکن است پوست صورت شما به این جراحی‌های شدید نیازی نداشته باشد و فقط یک‌سری اقدامات جزئی نیاز داشته باشید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه روشی را می‌خواهید انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید.

اولتراسوند درمانی: سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، تکنیکی به‌نام «اولتراپی» را تأیید کرده است که در یک روش غیرتهاجمی از اولتراسوند برای لیفت و سفت کردن پوست صورت، گردن و چانه استفاده می‌کند. روش اولتراپی برای چین‌وچروک‌های ناحیه سینه نیز قابل استفاده است.

تزریق فیلرهای پوستی: فیلرهای پوستی از جمله سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت و زئومین) و پرابوتولینوم توکسین‌آ-xvfs (ژوو)، عضلاتی که خطوط اخم روی پیشانی، خطوط ریز اطراف چشم و سایر چین‌وچروک‌ها را ایجاد می‌کنند، شل می‌کنند. بهبود حاصل از تزریق این فیلرها چندین ماه طول می‌کشد و برای حفظ بهبود باید تکرار شوند. برخی دیگر از فیلر‌های درمان‌کننده‌ی چین‌وچروک هستند که برای بهبود ظاهر چین‌وچروک‌ها، به چین‌های پوستی، به ویژه در اطراف دهان تزریق می‌شوند. تزریق برای پر کردن حفره‌های گونه‌ها و شقیقه‌ها باعث رفع افتادگی پوست، به خصوص در اطراف دهان و نواحی جانبی گردن می‌شود. برخی از فیلر‌ها در واقع کلاژن‌سازی را تحریک می‌کنند که رنگ و بافت پوست را بهبود می‌بخشند.

جوانسازی فتودینامیک (PDT): این درمان می‌تواند به درمان خطوط ریزی که دراثر قرار گفتن در معرض نور خورشید ایجاد شده‌اند، کمک کند.

میکرودرم ابریژن: مانند درم ابریژن، این روش یک لایه از پوست را با یک برس چرخان از بین می‌برد و همچنین باعث تحریک کلاژن‌سازی در لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌شود. در روش میکرودرم ابریژن نسبت به درم ابریژن، لایه‌ی نازک‌تری از پوست برداشته می‌شود.

اگر به فکر انجام عمل زیبایی هستید، باید با پزشکان متخصص مشورت کنید. اهداف خود را به آن‌ها بگویید و در مورد خطرات، مزایا و هزینه‌ها بپرسید.

نگاه در آینه

چگونه می‌توان از چین‌وچروک جلوگیری کرد؟

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید: سعی کنید کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و زمان بیرون بودن را محدود کنید. به‌طور کلی سعی کنید اواسط روز در محیط‌های بسته بمانید، لباس‌ها و تجهیزات محافظ بپوشید (کلاه، لباس آستین بلند و عینک آفتابی)، کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از ۳۰ (شاخص محافظت از پوست در برابر آفتاب) استفاده کنید و سعی کنید هر ۲ ساعت یک‌بار، مجدداً روی پوست خود کرم ضدآفتاب بمالید. هنگام انتخاب لوازم آرایش، لوسیون یا سایر محصولات زیبایی روزمره، به دنبال محصولاتی باشید که دارای SPF داخلی هستند؛ زیرا این محصولات خودشان هم می‌توانند از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کنند.

پوست خود را مرطوب نگه دارید: یک پوست هیدراته، همیشه پوستی حجیم است. پوست خشک سلول‌های پوست شما را چروک می‌کند و باعث ایجاد خطوط و چین‌های ریز می‌شود.

سیگار کشیدن ممنوع: اگر سیگار می‌کشید، روشی پیدا کنید که به شما کمک کند آن را ترک کنید. هنگامی که این عادت را ترک کردید، رنگ و بافت پوست بهبود می‌یابد.

غذای سالم بخورید: هنگامی که بدن شما ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند، کل بدن شما (از جمله پوست شما) از مزایای آن بهره‌مند می‌شود.